PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Plemeno pyrenejský horský pes je zaradené do 2. skupiny pod číslom 127.

Ak si máte záujem prečítať oficiálny FCI štandard, nájdete ho TU.

POVAHA

Je to plemeno naozaj s výbornou priateľskou povahou. Agresivita k ľuďom alebo iným psom by v žiadnom prípade nemala byť tolerovaná. Úroveň znášanlivosti s inými domácimi miláčikmi je za predpokladu správnej socializácie naozaj vysoká.

Nemajú problém vychádzať s detičkami, inými psami, či mačkami a naše ovečky, ako správni pastieri pasú a chránia. Sú prítulní a dobromyseľní, ľudskú spoločnosť milujú a k svojej rodine sú absolútne oddaní.


VZHĽAD

Pyrenejský horský pes je majestátny pastier za každých okolností elegantný. Jeho nádherný vzhľad, ktorým si získa nejedného fanúšika, je charakterizovaný dlhou zvyčajne bielu hustou srsťou. Zriedkavé nie sú znaky na hlave, na tele, či pri koreni chvosta. Prípustné sú všetky odtiene hnedej, ale vyskytujú sa aj v šedej alebo hrdzavej. Na typickej hlave nesmie chýbať zasnený pyrenejský výraz, ktorý robí z obyčajného bieleho psa pyrenejáka. Kohútiková výška psov je od 70 do 80 cm, u sučiek od 65 do 75 cm. 


VYUŽITIE

Rovnako ako kedysi, je aj dnes pyrenejský horský pes schopný plniť svoju funkciu ochrancu stáda a preto je skvelým strážcom svojej rodiny. Je to jedinečný rodinný pes a domáci miláčik, ktorý je veľmi znášanlivý a nekoknfliktný voči všetkým členom rodiny.  Sú to výborní spoločníci na výletoch do prírody. Pre svoju otvorenú povahu sa tiež výborne hodí na canisterapiu - prácu s deťmi, ľuďmi s depresiami či staršími osobami. Jeho veľkú popularitu počas posledného obdobia má na svedomí aj obľúbená filmová snímka Belle a Sebastián.


JE PYRENEJÁK PRE VÁS ???

Pyrenejský horský pes nie je plemeno pre každého a predtým, ako sa rozhodnete jedného alebo viacerých vlastniť, mali by ste si premyslieť nasledovné body.

Keďže srsť pyrenejského horského psa je naozaj hustá, treba počítať s vyššími nárokmi na údržbu srsti. Pravidelné vyčesávanie je nevyhnutné najmä počas pĺznutia, t. j. jeden až dvakrát do roka.

Výcvik a výchova nie sú najľahším orieškom vzhľadom ku ich tvrdohlavosti a spolu so sklonmi k nezávislosti si vyžadujú naozaj vytrvalého a trpezlivého majiteľa. Netreba zabúdať, že niekedy príslušníci tohto plemena robia to, čo ich zaujíma a nie to, čo sa po nich chce a preto treba myslieť na ich bezpečnosť - predovšetkým zabezpečiť kvalitné oplotenie a vyhnúť sa voľnému pohybu na neohradenom priestranstve, ak nie sme o ich poslušnosti 100% presvedčení. Samozrejme existujú pyrenejskí horskí psi, ktorí poslúchajú na slovo, poslušne sprevádzajú majiteľa pri nohe a prídu na zavolanie, ale toto nie je správanie charakteristické pre plemeno.

Držanie pyrenejského horského psa má tiež svoje nároky. Je to síce úžasný rodinný pes, ale jeho veľkosť ho robí psom nie celkom praktickým. Vďaka hustému osrsteniu s podsadou zvládnu aj chladnejšiu klímu a požadujú celoročný prístup vonku. Určite to nie je pes vhodný na stráženie neobývaných objektov a každodenný kontakt s rodinou je pre neho nevyhnutný. Jeho strážne schopnosti sú však naozaj skvelé, svoje stádo - rodinu vie dokonale ochrániť a žiadne dianie v jeho teritóriu sa nevyhne jeho pozornosti. Ak sa však jeho rodina správa k niekomu prívetivo, pyreneják svoj strážny postoj veľmi rýchlo zmení a dobromyseľne chceného návštevníka uvíta.

Ako všetky väčšie psy si pyrenejáci potrpia na veľmi kvalitnú pestrú stravu s prídavkom kĺbovej výživy. Aj s týmto treba pri rozhodovaní o pyrenejákoch počítať.